Joanna Godziemba - Relacje

Istotą kompozycji jest podwójne znaczenie słowa „natura”: jako przyrody i ludzkiego charakteru, z jego namiętnościami, pasjami i obawami. Człowiek nie jest w stanie funkcjonować bez natury – swojej własnej, jak i tej przyrodniczej. Postępując wbrew niej zatraca życiodajny pierwiastek ludzkiej egzystencji. Dualizm postaci natury autorka ukazuje poprzez podwójną ekspozycję, która w metaforyczny sposób wiąże naturę ludzką z pejzażem natury przyrodniczej. Fotografie zostały wykonane lustrzanką dwuobiektywową na czarno-białym filmie o rozmiarze klatki 6x6 cm. Odbitki srebrowe (25x25 cm) zostały naświetlone w ciemni fotograficznej na papierze barytowym (30x40 cm).

“Podwójność tytułowego portretu obejmuje sposób naświetlania, w którym wykorzystuję podwójną ekspozycję każdego zdjęcia. Oba ujęcia: portret osoby oraz natury splatają się w jedno dające pole do swobodnej interpretacji zaistniałych relacji.
Stworzony w ten sposób obraz umożliwia subiektywne spojrzenie na każdą fotografię z cyklu. Jako osoba o wielu artystycznych zainteresowaniach łączę wszelkie aktywności wspomnianą interpretacją, która nadaje sens każdej artystycznej aktywności”.


Joanna Godziemba – urodzona w 1989 roku teoretyk muzyki i dyrygent chóralny. Muzycznie kształci się od ósmego roku życia, fotografuje od piętnastego. Absolwentka Bydgoskiej Akademii Fotografii Master w pracowni fotografii kreacyjnej i technik XIX-wiecznych Marka Noniewicza. Zdolności i wrażliwość muzyczną stale przenosi na grunt fotografii analogowej w nurcie fotografii kreacyjnej i otworkowej. Inspiruje ją korespondencja sztuk, zwłaszcza w obszarze formy. 

Wystawa czynna 22.03 - 18.05. 2019 r.

fot. Pavlo Khabarov

 

Zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu miasta Bydgoszczy.

Powrót do listy wystaw >>
Kontakt

ul. Karpacka 52  Bydgoszcz

Adres korespondencyjny:

ul. A. Naruszewicza 11

85-229 Bydgoszcz

tel. 52 567 00 07

muzeumfoto@byd.pl

 

 

Od 2012 roku jesteśmy obiektem na Szlaku Wody Przemysłu i Rzemiosła TeH2O

 

 

 

                                                                                     

INFORMACJE

Godziny otwarcia dla zwiedzających

(zwiedzanie wyłącznie z przewodnikiem - obowiązuje wcześniejsze ustalenie terminu)

wtorek 11.00-17.00

środa 11.00-17.00

czwartek 11.00-17.00

piątek 11.00-17.00

sobota 10.00-14.00

 

Celem projektu jest zwiększenie dostępności zasobów kulturalnych regionu oraz zachowanie dziedzictwa regionalnego dla przyszłych pokoleń poprzez digitalizację i ucyfrowienie zasobów instytucji kultury województwa kujawsko-pomorskiego.

 

 

                                                                                     

© 2014 Muzeum Forografii w Bydgoszczy | Wyższa Szkoła Gospodarki