9 maja 2012

2012-05-09- 19 maja 2012 Noc Muzeów w Muzeum Fotografii – program

Noc Muzeów to ogólnokrajowa akcja polegająca na udostępnianiu zwiedzającym instytucji kulturalnych w godzinach nocnych. W tym roku Muzeum Fotografii przygotowało aż trzy ciekawe przedsięwzięcia.

Program:

19.00 Wernisaż wystawy Ogród metafor Elżbiety Waszczuk

20.00 – 23.00 Studium portretu – Atelier w plenerze

(na Wyspie Młyńskiej przy Domu Leona Wyczółkowskiego)

21.00 – 24.00 Magia ciemni analogowej – wywoływanie powiększeń czarno-białych w ciemni

1. Wernisaż wystawy fotograficznej Elżbiety Waszczuk „Ogród metafor”

więcej informacji o wystawie

2. Studium portretu – Atelier w plenerze (na Wyspie Młyńskiej przy Muzeum Okręgowym im Leona Wyczółkowskiego)

W ramach Nocy Muzeów każdy z zwiedzających Muzeum Fotografii będzie miał możliwość uczestniczenia w profesjonalnej sesji fotograficznej w specjalnie na tą okazję przygotowanym plenerowym atelier. Każdy uczestnik będzie mógł wcielić się zarówno w postać modela jak i fotografa, a pamiątkowe zdjęcia zostaną rozesłane do osób zainteresowanych.

3. Magia ciemni analogowej – wywoływanie powiększeń czarno-białych w ciemni

Po raz pierwszy Muzeum Fotografii zamieni się w ogromną ciemnię fotografii analogowej. Czerwone światła wyznaczą stanowiska pracy, przy których każdy z uczestników Nocy Muzeów będzie miał okazję zapoznać się z tajemnicą wywoływania fotografii analogowej. Techniką przewodnią tego dnia będzie tzw. luksografia, czyli metoda otrzymywania obrazów bez użycia aparatu fotograficznego, a przez bezpośrednie naświetlenie materiałów światłoczułych. Najbardziej wytrwali będą mogli wykonać powiększenie z negatywu czarno-białego własnego bądź muzealnego.