1 grudnia 2011

2011-12-01- Spotkanie z mistrzem – Wacław Wantuch i jego prace w Muzeum Fotografii – 10 grudnia, godz. 18.00

Fot. Wacław Wantuch
Zapraszamy na wernisaż wystawy „Akty” Wacława Wantucha oraz spotkanie autorskie, które odbędą się 10 grudnia o godz. 18.00 w Muzeum Fotografii. wystawę można zwiedzać do 8 stycznia 2012roku.

Wystawa AKTY, to zestaw czterdziestu wielkoformatowych czarno-białych fotografii. Są wyborem z ostatnich dziesięciu lat pracy fotografa. Zdjęcia modelek w dużej mierze nawiązują do przywoływanych przez bogatą wyobraźnię odbiorcy figur i brył geometrycznych. Premiera wystawy miała miejsce w styczniu 2011 r., w Starej Galerii ZPAF w Warszawie, a następnie gościła już m.in. w Tarnowie, Koszalinie i Legnicy.  Współorganizatorem tych ekspozycji jest Agencja Zegart.

Wacław Wantuch (ur. 1965 r., w Tuchowie) – artysta fotografik, uprawia głównie fotografię czarno-białą, od wielu lat konsekwentnie realizuje tematykę aktu kobiecego, przeważnie w zaskakujących ujęciach. Absolwent ASP w Krakowie, gdzie mieszka i pracuje. Autor albumów fotograficznych i uczestnik wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych, w kraju i za granicą. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików.

Janusz Głowacki:         „…Już niekoniecznie wiemy, patrząc na dobrze znajome piersi, pośladki, uda i biodra, cudownie przemienione przez Wacława Wantucha w trudne do rozszyfrowania poetyckie pejzaże, zimne kubizujące rzeźby czy martwe natury – oglądamy czy podglądamy? Budzą się w nas uczucia wyższe czy najniższe?…”

Jerzy Pilch:       „…Łakomie gapię się na modelki Wantucha i zazdroszczę mu, że tak umie fotografować nie tylko ich plecy. Podziwiam piękno fotografii i myślę o przychylnych dziewczynach. One istnieją. Ponad sztuką i ponad pokoleniami….”

Hanna Bakuła:  „Od zarania świata był akt….Czasami wyraża go artystyczna fotografia, która innym językiem opowiada tę samą historię – piękna nagiej kobiety….Akty Wacława Wantucha to rzeźby klasyczne, czarno-białe układanki, pełne tłumionych emocji….Kolor nie ma znaczenia. Jest tylko forma. Tak jak w niepolichromowanej rzeźbie. Brak barw pomaga w koncentracji…. Neutralne tło. Czysto jak w protestanckiej kuchni….Ten kalejdoskop chłodnych obserwacji to tylko pozory. Zdjęcia kipią profesjonalnie ujarzmionymi emocjami….”