Rozmaitość spojrzenia – wystawa fotografii członków Okręgu Toruńsko-Bydgoskiego ZPAF – od 4 listopad

Zapraszamy na wernisaż wystawy „Rozmaitość spojrzenia” członków Toruńsko-Bydgoskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Fotografików do Muzeum Fotografii 4 listopada 2011 r. o godz. 18.00.

Susan Sontag w swoim znakomitym a dziś już niemal kultowym zbiorze esejów napisała, że siła oddziaływania fotografii wynika z demokratyczności tego medium. Czas, który upłynął od powstania książki O fotografii, umocnił to stwierdzenie. Dziś w dobie ekspansji technologii zapisu obrazów, praktycznie każdy w jakimś stopniu jest fotografem, każdy z fotografii korzysta. Co zatem jest wyróżnikiem dla twórczości członków ZPAF? W moim odczuciu jest to przede wszystkim świadomość złożoności zjawisk, towarzyszących dystrybucji obrazów fotograficznych. Prace prezentowane na wystawie to w istocie przekrój postaw twórczych, ukazujący sposoby użycia obrazów technicznych – jak jeden z teoretyków ubiegłego stulecia nazwał wielką rodzinę obrazów,  których rodowód  tkwi w fotografii. Będziemy mogli zobaczyć zdjęcia wywodzące się z  najstarszej tradycji dokumentacji rzeczywistości, jak i takie, gdzie medium staje się narzędziem kreacji wyobraźni. Zbiorowy charakter ekspozycji i różnorodność zastosowanych technik sprawi, że pewnie każdy z widzów znajdzie tam coś interesującego dla siebie. I tak zobaczymy m.in. konceptualne prace Kingi Eliasz, inspirowane twórczością Chopina; pełne kontemplacji klasyczne pejzaże Dariusza Gackowskiego. Marcin Sauter zaplanował prezentacje najnowszych prac ze swoich filmowych podróży, a Adam Adamski przybliży nam fascynujący świat podwodnej przyrody.

Kilka faktów z historii. Pierwszym członkiem ZPAF w naszym regionie został Alojzy Czarnecki w 1947 r. Powołał on Klub Miłośników Fotografii w Toruniu, do którego od początków istnienia należeli również artyści fotograficy bydgoscy. Po zmianie statutu i nazwy na ZPAF na początku 1953 r. powstał Okręg Bydgoski, który funkcjonował do 1976 r. W tym roku przekształcił się w Okręg Toruńsko – Bydgoski ZPAF, gdyż w sierpniu 1973 r. otrzymał  siedzibę w Toruniu, przy ul. Podmurnej 5.  Ostatnia  wystawa okręgowa została otwarta w Małej Galerii Fotografiki przy ulicy Podmurnej w 2008 roku, a uczestniczyło w niej wówczas 24 członków Okręgu T-B, z których każdy wystawiał jedną pracę. Obecnie  Okręg T-B ZPAF utracił czasowo swoją siedzibę, która trwale wpisana była w świadomość osób zainteresowanych fotografią, jednak członkowie związku nadal pozostają aktywni.

Od przeszło dwóch lat Związek korzysta z gościnności kustosza Muzeum Fotografii przy  WSG, Pana Arkadiusza Blachowskiego. Owocem współpracy Okręgu T-B ZPAF z Muzeum będzie przygotowywana obecnie wystawa jej członków, której otwarcie planowane jest na 4 listopada br. Wystawa w założeniu ma być próbą przybliżenia  odbiorcom twórczości członków Okręgu T-B ZPAF, aktualnie zrzeszonych i działających na polu fotografii oraz szeroko pojmowanych sztuk plastycznych.

Tekst: Marek Noniewicz

Powrót do listy wystaw >>
Kontakt

Muzeum Fotografii w Bydgoszczy działa przy Wyższej Szkole Gospodarki od listopada 2004 roku.
W swoich zbiorach ma wiele ciekawych eksponatów związanych z fotografią dawną, jak i dzisiejszą.

Poza gromadzeniem, prezentowaniem i ochroną pamiątek przeszłości prowadzi
dynamiczną działalność wystawienniczą, edukacyjną oraz animacyjną.

ul. Królowej Jadwigi 14
85-231 Bydgoszcz

tel. 52 567 00 07

muzeumfoto@byd.pl

 

 

 

Od 2012 roku jesteśmy obiektem na Szlaku Wody Przemysłu i Rzemiosła TeH2O

 

                                                                                     

INFORMACJE

Godziny otwarcia dla zwiedzających

wtorek 11.00-17.00

środa 11.00-17.00

czwartek 11.00-17.00

piątek 11.00-17.00

sobota 10.00-14.00
 

 

 

                                                                                     

© 2014 Muzeum Forografii w Bydgoszczy | Wyższa Szkoła Gospodarki