4 lutego 2015

2015-02-04- Wernisaż wystawy FOTOGRAFIA bezOBIEKTYWNA Zbigniewa Suligi

D = C x (pierwiastek z F) x L
gdzie D – średnica otworka; C – stała Rayleigh’a = 1,9; F – ogniskowa; L – długość fali światła

Tak wygląda fizyczna definicja opisująca zjawisko powstawania obrazu w camerze obscurze. Prosty, klarowny wzór zamykający temat. Jednak dla klawiatury mojego „domowego komputera” zapis tego wzoru to zadanie niewykonalne – nie mam wszystkich znaków, tak samo jak niewykonalne jest powstanie wzoru na „dobre zdjęcie” – brak danych! A poszukiwanie tych danych, i to właśnie w technice otworkowej, daje mi najwięcej możliwości: mam tak niewiele materiału (dla aparatów cyfrowych: pamięci), a muszę znaleźć ich jak najwięcej. Paradoks? Nie, odwrotnie: ta ogromna ilość ograniczeń mnie wyzwala, zmusza do podejmowania przemyślanych decyzji, nakłada na mnie odpowiedzialność za wybór tematu, kadru i wreszcie ustala właściwe relacje między fotografem i sprzętem. / Zbigniew Suliga
Zbigniew Suliga – fotograf marynista, instruktor fotografii w Słupskim Ośrodku Kultury, członek Fotoklubu Rzeczypospolitej, Stowarzyszenia Marynistów Polskich, Grupy Twórczej KONTUR w Szczecinie; założyciel Słupskiego Klubu Fotograficznego Fotoaktywni. Fotografią artystyczną zajmuje się od 30 lat. W całym twórczym okresie zajmował się fotografią reportażową, reklamową, współpracował z Teatrem Dramatycznym w Słupsku i Teatrem Rondo. Twórca trzech autorskich albumów: „Powiat Słupski”, „100-lecie Ratusza w Słupsku”, „Muzeum w Klukach”. Autor wystaw indywidualnych i uczestnik zbiorowych w kraju oraz w Szwecji, Danii, Niemczech, Portugalii; uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych. Pomysłodawca i realizator cyklu plenerów fotograficznych „Ustka – zapis posezonowy”, Łeba – zapis posezonowy”, „Jarosławiec – zapis posezonowy”. Wybrane wystawy: „Portugalskie fascynacje”, „Słupsk – cyfrowo i otworkowo”, Nadmorskie krajobrazy”, „Artur – portret przyjaciela”, „Fotografia bezObietywna”. Ostatnia z wymienionych będzie prezentowana w Muzeum Fotografii WSG.

Już 26.02.2015 o godzinie 18:00 zapraszamy do Muzeum Fotografii na ul. Królowej Jadwigi 14 na wernisaż wystawy FOTOGRAFIA bezOBIEKTYWNA.
Wstęp wolny!