Szlachetna technika „GUMA” – wystawa fotografii Stanisława Pręgowskiego 12.04.2013

Zapraszamy serdecznie 12 kwietnia o godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotograficznej Stanisława Pręgowskiego, na którą składają się prace artysty o różnej tematyce, wykonane w technice gumy, zaliczanej do tzw. technik szlachetnych.

Stanisław Pręgowski urodził się w 1940 r. w Brześciu Kujawskim. Od 1964 r. związany z Piłą, gdzie włączył się aktywnie w życie kulturalne miasta, działając w amatorskim ruchu fotograficznym. Był m.in. współorganizatorem i założycielem Pilskiego Towarzystwa Fotograficznego oraz pomysłodawcą i wieloletnim kuratorem Międzynarodowego Biennale Fotografii „Dziecko”. W Pilskim Domu Kultury założył i prowadził w latach 1995-2000 Galerię „P”, w której pokazywał fotografie autorów z kraju i z zagranicy.

Pręgowski jest autorem kilku wystaw indywidualnych, publikował prace w licznych folderach, almanachach i albumach, m.in. „Akt”, „Venus polska”. W 2001 r. Wydawnictwo Kurpisz wydało jego album pt. „Ludzie i kamienie”. Laureat międzynarodowych i krajowych konkursów fotograficznych.

W pracy swej zajmuje się przede wszystkim fotografią czarno-białą oraz technikami szlachetnymi, jak solaryzacja i guma, która stanowi jego główne zainteresowanie. Tę ponad 100-letnią technikę opanował do perfekcji, osiągając znakomite rezultaty. Klimat jego gum przywodzi na myśl najlepsze prace gumistów z okresu tzw. impresjonizmu fotograficznego. Podobnie jak w pracach czarno-białych, w jego gumach widać wrażliwość, finezję i perfekcję warsztatu.

Od 1990 roku należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Liczne prace artysty znajdują się w zbiorach prywatnych i galeriach w kraju i za granicą, m.in. w Instytucie Alinari we Florencji, w zbiorach Watykańskich, w Czechach, Austrii, Niemczech, Kanadzie, USA.

Wernisaż 12.04.2013 (piątek), godz. 18.00
Muzeum Fotografii