Wystawa fotografii otworkowej z kolekcji Zbigniewa Tomaszczuka

Worldwide Pinhole Photography Day to międzynarodowa impreza, powołana do życia w 2001 roku w celu promocji techniki camera obscura jako alternatywnej metody fotograficznego obrazowania. Fotografia otworkowa jest najprostszym sposobem rejestracji obrazów, do zrobienia zdjęcia może posłużyć zwykła puszka zaopatrzona w materiał światłoczuły i malutki otworek. W dobie zaawansowanych cyfrowych technologii rejestracji, camera obscura pozwala uzyskiwać efekty nieprzewidywalne, pozwala dotknąć rąbka tajemnicy. Co roku pod koniec kwietnia miłośnicy fotografii otworkowej, w ustalony wcześniej dzień, wykonują jedno zdjęcie, które wraz opisem publikują na stronie www.pinholeday.org. O skali popularności zjawiska mówią same liczby - w drugiej edycji WPPD wzięło udział 903 fotografów z 35 krajów, w ubiegłorocznej natomiast aż 2599 autorów z 78 krajów!

Kolekcja fotografii otworkowej Zbigniewa Tomaszczuka to jedyny w Polsce, wyjątkowy zbiór prac artystów realizujących swoje wypowiedzi twórcze w tej technice.

Zbigniew Tomaszczuk - fotografik i teoretyk fotografii, wykładowca, autor tekstów i książek o fotografii, spośród których koniecznie wymienić trzeba kultową już dziś pozycję "Łowcy obrazów" czy "Odwzajemnione spojrzenie - o fotografii otworkowej". W pierwszej dekadzie XXI wieku rozpoczął kolekcjonowanie fotografii otworkowej, którą w swojej praktyce wykorzystują polscy artyści. W swoich zbiorach posiada prace twórców o uznanym już dorobku, dla których camera obscura jest czymś więcej niż tylko ucieczką od nowoczesnych cyfrowych technologii.

Wystawa czynna do 16 maja 2017 roku.

Powrót do listy aktualności >>
Kontakt

ul. Karpacka 52  Bydgoszcz

Adres korespondencyjny:

ul. A. Naruszewicza 11

85-229 Bydgoszcz

tel. 52 567 00 07

muzeumfoto@byd.pl

 

 

Od 2012 roku jesteśmy obiektem na Szlaku Wody Przemysłu i Rzemiosła TeH2O

 

 

 

                                                                                     

INFORMACJE

Godziny otwarcia dla zwiedzających

(zwiedzanie wyłącznie z przewodnikiem - obowiązuje wcześniejsze ustalenie terminu)

wtorek 11.00-17.00

środa 11.00-17.00

czwartek 11.00-17.00

piątek 11.00-17.00

sobota 10.00-14.00

 

Celem projektu jest zwiększenie dostępności zasobów kulturalnych regionu oraz zachowanie dziedzictwa regionalnego dla przyszłych pokoleń poprzez digitalizację i ucyfrowienie zasobów instytucji kultury województwa kujawsko-pomorskiego.

 

 

                                                                                     

© 2014 Muzeum Forografii w Bydgoszczy | Wyższa Szkoła Gospodarki