8 maja 2012

2012-05-08- Festiwal Zachodnich Bałkanów, Turcji i Islandii – wystawa i rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego

Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy zaprasza do Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej (ul. Królowej Jadwigi 14) na Festiwal Zachodnich Bałkanów, Turcji i Islandii. W trakcie każdego z trzech wieczorów kulturalnych przyjrzymy się państwom kandydującym lub aspirującym do członkostwa w Unii Europejskiej. Dzięki wykładom tematycznym, projekcjom filmowym oraz degustacji wybranych przysmaków kuchni regionalnych poznamy ich specyfikę, kulturę oraz „smak”. Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa fotograficzna.

Program:
12.05.2012, godz. 17.00 – otwarcie wystawy „Życie codzienne w Zachodnich Bałkanach, Turcji i Islandii” w Muzeum Fotografii (czynna do 26 maja)
14.05.2012, godz. 18.00WIECZÓR ZACHODNICH BAŁKANÓW, połączony z degustacją kuchni bałkańskiej
  • Wykład wprowadzający – prof. WSG dr Marek Chamot
  • Pokaz filmu „Księga rekordów Szutki”, reż. Aleksandar Manić, Czechy 2006 (78 min.)
Szutka to nie tylko największe skupisko Romów na Bałkanach, a może i na świecie, ale także miasto rekordów. Nieważne, w jakiej konkurencji, ważne, żeby być najlepszym. W wywołującej chwilami zawrót głowy podróży poznajemy kolejne barwne charaktery: derwisza, który wie jak się zdematerializować w Shutce i przenieść prosto do Ameryki; autora wielkiego słownika, który już niedługo, być może, będzie na ukończeniu; znachorów odczyniających uroki; śpiewaków nagrywających wideoklipy; dumnego z młodej żony Alfonso; transseksualistę Fazliego, walczących o palmę pierwszeństwa bokserów i sprzątającego groby Zado. Wszyscy są w czymś najlepsi. Wszyscy są mistrzami.
(Źródło: materiały dystrybutora / Against Gravity)
15.05.2012, godz 18.00WIECZÓR TURECKI, połączony z degustacją kuchni tureckiej
  • Wykład wprowadzający – gość specjalny z Turcji
  • Pokaz filmu „Życie jest muzyką”, reż. Fatih Akin, Niemcy / Turcja 2005 (90 min.)
Bohaterem i naszym przewodnikiem po muzycznym świecie Turcji jest Alexander Hacke, członek niemieckiej awangardowej grupy muzycznej Einsturzende Neubauten. Wyprawia się w pełen sprzeczności strumień dźwięków Stambułu. Muzyczną podróż Hacke rozpoczyna od spotkania z psychodeliczną grupą Baba Zula, w utworach której zauroczenie Pink Floyd miesza się z orientalnymi rytmami. W Stambule muzykę słychać wszędzie. Punkrock, pop, jazz, rap, hip-hop sąsiadują z tradycyjnym brzmieniem Anatolii i wpływami folkloru.
(Źródło: materiały dystrybutora / SPInka)
1605.2012, godz. 18.00WIECZÓR ISLANDZKI, połączony z degustacją kuchni islandzkiej
  • Wykład wprowadzający – prof. WSG dr Zdzisław Preisner \”Islandia – kraina ognia i lodu\”
  • Pokaz filmu „Parking królów”, reż. Valdís Óskarsdóttir, Islandia 2010 (105 min.)
Trzydziestoparoletni Junior (Gísli Örn Garðarsson) wraca wraz z przyjacielem Rupertem (Daniel Brühl) z Niemiec do rodzinnego domu na Islandii, którym okazuje się być stara przyczepa zaparkowana na Parkingu Królów. To tutaj, w całkowitej izolacji, mieszkają różni, rozczarowani życiem, ekscentryczni outsiderzy i odmieńcy. Wracając do rodzinnego domu Junior ma nadzieję, że ojciec pomoże mu rozwiązać tarapaty, w które popadł. Szybko jednak okazuje się, że rzeczywistość jest daleka od ideału, a plan nie idzie tak, jak sobie zażyczył. Powrót syna nie jest sielanką i wywołuje lawinę nieoczekiwanych zdarzeń, które zmieniają oblicze Parkingu Królów.
(Źródło: materiały dystrybutora / Against Gravity)
Festiwal realizowany przez Wyższą Szkołę Gospodarki w Bydgoszczy w ramach projektu \”Education & awareness-raising the key to understand EU enlargement process\”, współfinansowanego przez Unię Europejską.
Współorganizatorem wydarzenia jest Punkt Informacyjny Komisji Europejskiej Europe Direct – Bydgoszcz przy Wyższej Szkole Gospodarki.
Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny.
Szczegóły: