Lekcje fotografii

Lekcje fotografii przygotowane dla różnych grup wiekowych, które obok wyjaśnienia różnorakich zagadnień związanych z fotografią, będą też z pewnością pobudzającym wyobraźnię spotkaniem. Celem zajęć jest również przywołanie bydgoskich tradycji fotograficznych oraz popularyzowanie ich wśród najmłodszych mieszkańców miasta - zapoznanie dzieci i młodzieży szkolnej z klasycznymi technikami fotograficznymi oraz elementami fotografii cyfrowej. To w Bydgoszczy w latach 20-tych XX wieku powstała fabryka materiałów światłoczułych ALFA. Chcemy, aby tożsamość bydgoskich twórców-fotografów nie została zapomniana na rzecz współczesnej fotografii cyfrowej.

 

TERMIN: wtorek-piątek w godzinach 10-16. Obowiązuje rezerwacja terminu i wcześniejsze zapisy.

MIEJSCE: Muzeum Fotografii w Bydgoszczy, ul. Karpacka 52

KOSZT: 25 zł od osoby (bez opiekunów)

Większa część zajęć prowadzona jest w małym pomieszczeniu - ciemni, w której może jednocześnie przebywać 5-7 osób. Jeśli grupa jest liczna, prosimy o kontakt, aby indywidualnie ustalić formę prowadzonych zajęć. 


Zapisy za pomocą formularza: KARTA ZGŁOSZENIOWA 

Klauzula informacyjna RODO

 

Termin rezerwowany jest po wysłaniu wypełnionego formularza pod adres: muzeumfoto@byd.pl

 

Z WIZYTĄ U FOTOGRAFA - POZUJEMY DO ZDJĘĆ

Sesja fotograficzna w atelier. Uczestnicy mogą przebrać się w przygotowane stroje i kapelusze. Młodsze dzieci mogą zabrać ze sobą do Muzeum Fotografii ulubioną zabawkę. Wykonane portrety wysyłamy w ciągu kilku dni drogą mailową.

Czas trwania do 90 min. (około dwóch godzin lekcyjnych).

 

ZNIKAJĄCE OBRAZY  *

Zajęcia adresowane głównie dla najmłodszych uczestników, ukazujące nietypowe formy tworzenia obrazów przy pomocy światła. Wykorzystanie płyty z pigmentem fosforescencyjnym do wspólnego tworzenia „znikających fotografii”. Pokaz tworzenia obrazów bezkamerowych w ciemni fotograficznej oraz ich wywoływanie.

Czas trwania do 90 min. (około dwóch godzin lekcyjnych). 

 

CYJANOTYPIA
 
Technika fotograficzna wykorzystująca światłoczułość soli żelaza, charakteryzująca się monochromatycznym obrazem w kolorze niebieskim, tworzonym przez błękit pruski.
Uczestnicy lekcji samodzielnie przygotują i naświetlą odbitki z przygotowanych materiałów.
 
Czas trwania do 90 min. (około dwóch godzin lekcyjnych). 
 
 

HISTORIA FOTOGRAFII W PRAKTYCE

Pokaz techniki analogowej tworzenia obrazu – zdjęcia na papierze fotograficznym wykonywane w studio. Wykonanie portretu repliką XIX wiecznego aparatu.

Czas trwania do 120 min. (około trzech godzin lekcyjnych). 

 

FOTOGRAFIA - ZJAWISKO NATURALNE 

Fotografia od początków istnienia przybliża nam wiedzę o świecie. Uczestnicy lekcji z pomocą prowadzącego przygotują samodzielnie przeźrocza (slajdy) wybranych obiektów naturalnych: mech, porosty, źdźbła trawy, itp. A następnie przy pomocy rzutnika do slajdów zobaczą powiększony świat natury.

Czas trwania do 120 min. (około trzech godzin lekcyjnych). 

 

CAMERA OBSCURA – HISTORIA I WSPÓŁCZESNE ZASTOSOWANIA

Pokaz budowy aparatu otworkowego, wspólne naświetlanie i wywoływanie zdjęć – praca zespołowa. Uczestnicy dowiadują się jak konstruować prosty aparat fotograficzny. Naświetlają zdjęcia camerami obscura i wywołują je w ciemni. Podczas zajęć uczniowie poznają zasadę działania Camera Obscura I podstawy fotochemii.

Czas trwania do 120 min. (około trzech godzin lekcyjnych).      

 

* zajęcia ze wskazaniem dla młodszych grup uczestników

 

 

 

Newsletter

KONTAKT

ul. Karpacka 52  Bydgoszcz

Adres korespondencyjny:

ul. A. Naruszewicza 11

85-229 Bydgoszcz

tel. 52 567 00 07

muzeumfoto@byd.pl

INFORMACJE

Godziny otwarcia dla zwiedzających:

wtorek 11:00 - 17:00

środa 11:00 - 17:00

czwartek 11:00 - 17:00

piątek 11:00 - 17:00

sobota 10:00 - 14:00

PROGRAMY

Copyright @ 2021 Muzeum Fotografii Wyższej Szkoły Gospodarki.
Kalendarz