Lekcje fotografii

„Znajomość fotografii jest równie ważna jak umiejętność pisania, tak iż w przyszłości nie tylko niepiśmienni, ale i pozbawieni umiejętności fotografowania, będą uważani za analfabetów”.                                  

                                                                            Laszlo Moholy-Nagy (1895-1946)

Fotografia jest wszechobecna, a zdanie które nieomal wiek temu wypowiedział Laszlo Moholy-Nagy było zadziwiająco prorocze. Dlatego tak ważna wydaje się być dziś właściwa edukacja w tym zakresie.

Lekcje fotografii przygotowane dla różnych grup wiekowych, które obok wyjaśnienia różnorakich zagadnień związanych z fotografią, będą też z pewnością pobudzającym wyobraźnię spotkaniem. Celem zajęć jest również przywołanie bydgoskich tradycji fotograficznych oraz popularyzowanie ich wśród najmłodszych mieszkańców miasta - zapoznanie dzieci i młodzieży szkolnej z klasycznymi technikami fotograficznymi oraz elementami fotografii cyfrowej. To w Bydgoszczy w latach 20-tych XX wieku powstała fabryka materiałów światłoczułych ALFA. Chcemy, aby tożsamość bydgoskich twórców-fotografów nie została zapomniana na rzecz współczesnej fotografii cyfrowej. Każdy z praktycznych warsztatów poprzedzi zwiedzanie Muzeum Fotografii, aby zapoznać uczestników zajęć z obiektami muzealnymi i historią fotografii. 

TERMIN: wtorek-piątek w godzinach 10-16. Obowiązuje rezerwacja terminu i wcześniejsze zapisy.

MIEJSCE: Muzeum Fotografii w Bydgoszczy, ul. Karpacka 52


Zapisy za pomocą formularza: KARTA ZGŁOSZENIOWA 

Termin rezerwowany jest po wysłaniu wypełnionego formularza pod adres: muzeumfoto@byd.pl

 

Z WIZYTA U FOTOGRAFA - POZUJEMY DO ZDJĘĆ

Sesja fotograficzna w atelier. Uczestnicy mogą przebrać się w przygotowane stroje i kapelusze. Młodsze dzieci mogą zabrać ze sobą do Muzeum Fotografii ulubioną zabawkę. Wykonane portrety wysyłamy w ciągu kilku dni drogą mailową.

Czas trwania do 90 min. (około dwóch godzin lekcyjnych). Ilość osób: 8 -12. Koszt: 15 zł/os

 

ZNIKAJĄCE OBRAZY  *

 

Zajęcia adresowane głównie dla najmłodszych uczestników, ukazujące nietypowe formy tworzenia obrazów przy pomocy światła. Wykorzystanie płyty z pigmentem fosforescencyjnym do wspólnego tworzenia „znikających fotografii”. Pokaz tworzenia obrazów bezkamerowych w ciemni fotograficznej oraz ich wywoływanie.

Czas trwania do 90 min. (około dwóch godzin lekcyjnych). Ilość osób: 8 -12. ​Koszt: 15 zł/os

 

CYJANOTYPIA
 
Technika fotograficzna wykorzystująca światłoczułość soli żelaza, charakteryzująca się monochromatycznym obrazem w kolorze niebieskim, tworzonym przez błękit pruski.
Uczestnicy lekcji samodzielnie przygotują i naświetlą odbitki z przygotowanych materiałów.
 
Czas trwania do 90 min. (około dwóch godzin lekcyjnych). Ilość osób: 8 -12. ​Koszt: 15zł/os
 
 
 

HISTORIA FOTOGRAFII W PRAKTYCE

Pokaz techniki analogowej tworzenia obrazu – zdjęcia na papierze fotograficznym wykonywane w studio. Wykonanie portretu repliką XIX wiecznego aparatu.

Czas trwania do 120 min. (około trzech godzin lekcyjnych). Ilość osób: 8 -12. Koszt: 15zł/os

 

FOTOGRAFIA - ZJAWISKO NATURALNE 

Fotografia od początków istnienia przybliża nam wiedzę o świecie. Uczestnicy lekcji z pomocą prowadzącego przygotują samodzielnie przeźrocza (slajdy) wybranych obiektów naturalnych: mech, porosty, źdźbła trawy, itp. A następnie przy pomocy rzutnika do slajdów zobaczą powiększony świat natury.

Czas trwania do 120 min. (około trzech godzin lekcyjnych). Ilość osób: 8 -12. Koszt: 15zł/os

 

CAMERA OBSCURA – HISTORIA I WSPÓŁCZESNE ZASTOSOWANIA

Pokaz budowy aparatu otworkowego, wspólne naświetlanie i wywoływanie zdjęć – praca zespołowa. Uczestnicy dowiadują się jak konstruować prosty aparat fotograficzny. Naświetlają zdjęcia camerami obscura i wywołują je w ciemni. Podczas zajęć uczniowie poznają zasadę działania Camera Obscura I podstawy fotochemii.

Czas trwania do 120 min. (około trzech godzin lekcyjnych). Ilość osób: 8 -12. Koszt: 15zł/os

     

 

* zajęcia ze wskazaniem dla młodszych grup uczestników

 

Istniej możliwości dopasowania przebiegu zajęć do określonej grupy wiekowej, przy zgłoszeniu chęci udziału w lekcji muzealnej należy podać: wiek i liczbę uczestników. 

 

Cena za warsztaty: 15 zł od osoby.

Cena zawiera: bilet wstępu do MF na bieżącą wystawę, opłatę przewodnika i prowadzącego zajęcia, miejsce parkingowe, bezpłatnie wejście dla nauczycieli i opiekunów.

Kontakt

ul. Karpacka 52  Bydgoszcz

Adres korespondencyjny:

ul. A. Naruszewicza 11

85-229 Bydgoszcz

tel. 52 567 00 07

muzeumfoto@byd.pl

 

 

Od 2012 roku jesteśmy obiektem na Szlaku Wody Przemysłu i Rzemiosła TeH2O

 

 

 

                                                                                     

INFORMACJE

Godziny otwarcia dla zwiedzających

wtorek 11.00-17.00

środa 11.00-17.00

czwartek 11.00-17.00

piątek 11.00-17.00

sobota 10.00-14.00

Celem projektu jest zwiększenie dostępności zasobów kulturalnych regionu oraz zachowanie dziedzictwa regionalnego dla przyszłych pokoleń poprzez digitalizację i ucyfrowienie zasobów instytucji kultury województwa kujawsko-pomorskiego.

 

 

                                                                                     

© 2014 Muzeum Forografii w Bydgoszczy | Wyższa Szkoła Gospodarki