Krajobraz podniebny – wystawa fotografii Tomasza Pacana 29.09.2011 r.

Zapraszamy na wernisaż wystawy Tomasza Pacana „Krajobraz podniebny” do Muzeum Fotografii 29 września 2011 r. o godz. 18.00.

„Z głową w chmurach szukam siebie” – to motto najnowszej wystawy i drugiego albumu fotografii pt. „Krajobraz podniebny”, autorstwa Tomasza Pacana. To kolejne wydawnictwo tego autora o tematyce lotniczej, która zawładnęła jego światem i zdominowała twórczość. Choć ten sam autor, choć to samo lotnictwo, jednak nie jest to druga część pierwszego albumu pt. „Samoloty moje spojrzenie”. Poprzez zastosowanie nowego sposobu kadrowania autor uzyskał inną perspektywę, co daje nam nowe spojrzenie na jego lotnicze fotografie i estetyczne doznania w ich oglądaniu.

Świat postrzega w szlachetnej gamie czerni i bieli. Podobnie jak koledzy z kieleckiej szkoły krajobrazu „uprawiają” ziemię, tak Tomasz Pacan „uprawia niebo” – pisze o fotografiach Paweł Pierściński, współtwórca Kieleckiej Szkoły Krajobrazu - Dostrzega w nim wytwory myśli i pracy człowieka – samoloty – które w połączeniu z prawami aerodynamiki i specjalnymi programami, tworzą wymyślne linie oraz geometryczne struktury. Zwarty szyk maszyn porusza się w określony sposób, a ponadto pozostawia ślad w przestrzeni, smugi kondensacyjne, dymy spalin oraz warkocze kolorowych dymów z urządzeń rozpylających. Ślady tworzą w rozległej przestrzeni plany : przedplan (mgła), pierwszy plan (smugi dymne) oraz plan główny „pejzażu niebieskiego” z sylwetami eskadry samolotowej. Tomasz, na podobieństwo rolnika, gospodaruje planami, tworząc pagóry utkane z pyłu i dymu. Jego „niebieskie pejzaże” rezygnują z koloru, przedstawiają świat sterylnie czysty, a przy tym piękny i uporządkowany.