5 sierpnia 2011

2011-08-05- Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny „Stachura – podróże”

Uwiecznij na fotografii miejsca związane z podróżami Edwarda Stachury.

Tematem pierwszej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego  są  miejsca na terenie naszego kraju, związane z „życiopisaniem” Edwarda Stachury (1937-1979). Urodzony we Francji – poeta, prozaik i bard, był jednym z najbardziej  znaczących zjawisk kultury polskiej drugiej połowy XX wieku.  Syn reemigrantów, w 1948 r. osiadł z  rodziną  na Kujawach. Zamieszkał w Łazieńcu, niewielkiej  miejscowości pomiędzy Aleksandrowem Kujawskim a Ciechocinkiem.

Imperatywem działalności twórczej Edwarda  Stachury były podróże. W pierwszej fazie  „życiopisania” (1962- 1975)  Sted operował wzdłuż Wisły. Większość młodzieńczych wypraw zaczynała się i kończyła  na  dworcu  w Aleksandrowie  Kuj. Z dawnego  przygranicznego miasta  ruszał do Trójmiasta (Gdynia, Sopot, Gdańsk),  odwiedzał  Grudziądz, Bydgoszcz, Toruń, Ciechocinek, Nieszawę, Włocławek, Płock, Warszawę… Kujawy  i Pomorze  wywarły poważny wpływ na  wszechstronną twórczość Steda. Świadectwo  inspirujących związków z  naszym regionem Europy zawierają najbardziej znane utwory – „Cała jaskrawość”, „Siekierezada czyli zima leśnych ludzi” i kultowe „Piosenki”.

Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny „Stachura – podróże” organizują  Urząd Miejski w Aleksandrowie Kuj. i Muzeum Fotografii  Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. Nowa inicjatywa kulturalna ogłoszona zostanie w przededniu 30. rocznicy śmierci Poety. Organizatorzy  przygotowali regulamin  adresowany do  miłośników  twórczości  Edwarda Steda Stachury, podróży i sztuki fotografowania. Prace zgłoszone do inauguracyjnej edycji  Konkursu  zostaną  wyeksponowane w jednej z dworcowych  sal. Nagrodzone fotogramy mają tworzyć  zrąb  stałej  galerii  fotografii  podróżniczej  i kolejowej.  Działalność  nowej placówki  kulturalnej  na Kujawach ma być wyrazem hołdu dla  niezwykłej twórczości Edwarda Stachury.  Animatorzy kultury na Kujawach pragną w ten sposób włączyć się do  dzieła rewitalizacji  historycznego dworca  w Aleksandrowie Kuj.

Regulamin Konkursu „Stachura – podróże”

1. Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny „Stachura-podróże” przeznaczony jest dla amatorów sztuki fotograficznej, nie zajmujących się profesjonalnie fotografią artystyczną. Nazwa Konkursu określa tematykę prac.

2. Organizatorami Konkursu są Urząd Miejski w Aleksandrowie Kuj. i Muzeum Fotografii Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy.

3. Uczestnikami Konkursu mogą być miłośnicy sztuki fotograficznej, bez ograniczeń wiekowych.

4. Autor zobowiązuje się dostarczyć Organizatorom tematyczne prace w formie elektronicznej. Wymiary zdjęć w formacie cyfrowym powinny być nie mniejsze niż 1500 x 2000 pikseli.

5. Prace należy nadsyłać w terminie do 15 października 2009 r. na adres: Wydział Promocji i Rozwoju Urzędu Miejskiego, ul. Słowackiego 8, 87-700 Aleksandrów Kujawski.

6. Do prac należy dołączyć wypełniony formularz zgłoszeniowy, dostępny na stronach internetowych Urzędu Miejskiego w Aleksandrowie Kuj. www.aleksandrowkujawski.pl i Muzeum Fotografii Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy.

7. Maksymalna ilość prac konkursowych określona została na pięć fotogramów. Dopuszczalny jest jeden zestaw zdjęć do 5 zdjęć, zestaw ten uważany będzie za jedną pracę.

8. Prace konkursowe oceni Jury powołane przez Organizatorów.

9. Nagrody: I miejsce, II miejsce, III miejsce, wyróżnienia.

10. Ostateczna interpretacja regulaminu konkursowego należy do Organizatorów.

11. Komplet prac konkursowych można przesłać pocztą na adres mailowy Organizatora: kultura@aleksandrowkujawski.pl z dopiskiem „Konkurs Fotograficzny” lub na płytach CD/DVD na adres: Wydział Promocji i Rozwoju, Urząd Miejski w Aleksandrowie Kujawskim, ul. Słowackiego 8, 87-700 Aleksandrów Kujawski. Kartę zgłoszeniową wraz z niezbędnymi podpisami należy przesłać na adres podany powyżej.

12. Przekazanie prac wraz z formularzem zgłoszeniowym automatycznie oznacza akceptację regulaminu konkursowego.

13.  Autorzy nagrodzonych fotogramów zostaną powiadomieni listownie w terminie do 30 października 2009 r.

14. Lista laureatów udostępniona będzie od 30 października 2009 r. na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Aleksandrowie Kuj. www.aleksandrowkujawski.pl i Muzeum Fotografii w Bydgoszczy.

15. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do nieodpłatnego spożytkowania prac w działalności informacyjnej i promocyjnej na rzecz Konkursu „Stachura – podróże” oraz w programie rewitalizacji historycznego dworca w Aleksandrowie Kuj.

16. Organizatorzy wyeksponują wszystkie prace uczestników pierwszej edycji Konkursu „Stachura – podróże” na specjalnej wystawie. Dla celów ekspozycyjnych prace zostaną wydrukowane na koszt Organizatorów.

17. Ekspozycja zainauguruje działalność stałej galerii fotografii podróżniczej i kolejowej na zabytkowym dworcu w Aleksandrowie Kuj.

18. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Wydziałem Promocji i Rozwoju, ul. Słowackiego 8, 87-700 Aleksandrów Kujawski, tel (054) 282 48 55, e-mail: promocja@aleksnadrowkujawski.pl

karta-zgloszeniowa