O nas

Muzeum Fotografii w Bydgoszczy działa przy Wyższej Szkole Gospodarki od listopada 2004 roku. To jedyna tego rodzaju przestrzeń w północnej Polsce, nawiązująca do bogatej historii fotografii regionu. Dzięki podejmowanym inicjatywom muzeum pielęgnuje pamięć o działającej w Bydgoszczy przed II wojną światową fabryce „Alfa” oraz Bydgoskim Towarzystwie Fotograficznym. W swoich zbiorach posiada cztery tysiące eksponatów, związanych z fotografią dawną i dzisiejszą. W kolekcji znajdują się aparaty fotograficzne, wśród nich oryginalny, drewniany aparat studyjny z końca XIX wieku, stara Leica z 1933 roku oraz Kijew 15 TEE, wyposażony w migawkę wachlarzykową – specyficzną konstrukcję, która w lustrzankach jest prawdziwym ewenementem. Na stałą ekspozycję składają się także tradycyjne powiększalniki, stare fotografie, kamery filmowe, projektory, rozmaite akcesoria, jak również książki i czasopisma o tematyce fotograficznej.

Poza gromadzeniem, prezentowaniem i ochroną pamiątek przeszłości muzeum prowadzi dynamiczną działalność wystawienniczą, zapraszając ma wernisaże uznanych artystów fotografików oraz początkujących twórców z kraju i zagranicy. Od początku istnienia zorganizowanych zostało tutaj wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych, prezentujących prace m.in. Wacława Wantucha, Tomasza Gudzowatego, Jerzego Riegla oraz Joachima Pfaffa.

Muzeum Fotografii w Bydgoszczy to miejsce, do którego można przyjść porozmawiać o fotografii w najróżniejszych kontekstach. Mając do dyspozycji znakomite zaplecze techniczne w postaci ciemni fotograficznej z kilkoma indywidualnymi stanowiskami oraz wyposażonego w różnorodne tła, lampy błyskowe oraz światła stałe, profesjonalnego atelier, a także sprzyjającą lekturze czytelnię na antresoli, od kilku lat prowadzi różnorodne pod względem tematycznym warsztaty o rożnym stopniu zaawansowania, cieszące się rosnącą popularnością, nie tylko wśród bydgoszczan. Działając prężnie na polu edukacyjnym, muzeum organizuje także lekcje fotografii dla szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych oraz pokazy fotografii analogowej. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom fotografujących, w 2010 roku powołano tu do istnienia także Bydgoską Akademię Fotografii – jedyną taką formę edukacji w regionie.  Akademię budują członkowie Fotoklubu Rzeczypospolitej, ZPAF, ZPFP.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy stałej i aktualnych ekspozycji.

Od stycznie 2017 roku kustoszem Muzeum jest Marek Noniewicz.

Od 2017 bierzemy udział w projekcie Miasto-Ludzie-Muzeum.