Śladami Jerzego Riegla w 10-tą rocznicę Grupy Miłośników Kadru

Grupa Miłośników Kadru to nieformalny, osiemnastoosobowy związek twórczy, który może się pochwalić całkiem dobrym stażem, spotykają się regularnie od 10 lat. Połączyła ich wspólna pasja, chęć działania, doskonalenia własnych umiejętności i miejsce zamieszkania – Bydgoszcz. Wielu z nich jest samoukami, kilkoro to absolwenci Bydgoskiej Akademii Fotografii, ich miejscem spotkań jest Muzeum Fotografii. I chociaż w polu zainteresowań każdego z nich znajduje się odmienny rodzaj fotografii i podejmują różne tematy: począwszy od przyrody, portretu, sportu, ślubu na astrofotografii kończąc; spędzają wspólnie wolny czas wzajemnie się inspirując i motywując do twórczych poszukiwań. To nie pierwsza ich wspólna wystawa, tym razem w poszukiwaniu inspiracji postanowili zmierzyć się z twórczością Jerzego Riegla. Zmarły w ubiegłym roku artysta był już za życia ikoną bydgoskiej fotografii, Bydgoszcz zatrzymana przez niego w kadrze wielokrotnie stawała się wzorem dla fotografów. Członkowie GMK podążyli jego tropem próbując odnaleźć i wykonać refotografie miejsc, które na swoich fotografiach zatrzymał Mistrz. Jak wypadła ta konfrontacja? Czy można powtórzyć kadry naświetlane nierzadko pół wieku temu? Na wystawie zobaczymy, jak zmienia się miasto Jerzego Riegla (Stary Rynek, Zaułek, Niecała), ukazane przez pryzmat fotografii, która również uległa znacznym przeobrażeniom. 

Autorzy i autorki prac: Edyta Jascheck-Wyporkiewicz, Piotr Ziółkowski, Jarosław Drulik, Roman Banas, Bogusław Dudziak, Piotr Wieczorek, Piotr Karcz, Jacek Wróbel, Grzegorz Adamiak, Hanna Gąsiewska, Piotr Gutkowski, Małgorzata Chmielewska,  Małgorzata Mazurek, Wojciech Maliński, Wiktor Święcichowski, Adam Rzepliński, Darek Matusiak, Karolina Kujawa.

Wystawa czynna od 5 do 31 marca 2020 roku. 

Projekt zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu miasta Bydgoszczy.

fot. Martyna Zamłyńska

Powrót do listy wystaw >>
Kontakt

ul. Karpacka 52  Bydgoszcz

Adres korespondencyjny:

ul. A. Naruszewicza 11

85-229 Bydgoszcz

tel. 52 567 00 07

muzeumfoto@byd.pl

 

 

Od 2012 roku jesteśmy obiektem na Szlaku Wody Przemysłu i Rzemiosła TeH2O

 

 

 

                                                                                     

INFORMACJE

Godziny otwarcia dla zwiedzających

(zwiedzanie wyłącznie z przewodnikiem - obowiązuje wcześniejsze ustalenie terminu)

wtorek 11.00-17.00

środa 11.00-17.00

czwartek 11.00-17.00

piątek 11.00-17.00

sobota 10.00-14.00

 

Celem projektu jest zwiększenie dostępności zasobów kulturalnych regionu oraz zachowanie dziedzictwa regionalnego dla przyszłych pokoleń poprzez digitalizację i ucyfrowienie zasobów instytucji kultury województwa kujawsko-pomorskiego.

 

 

                                                                                     

© 2014 Muzeum Forografii w Bydgoszczy | Wyższa Szkoła Gospodarki