24 października 2014

2014-10-24- Konkurs Regional Press Photo rozstrzygnięty

21 września od samego rana toczyły się obrady komisji jurorskiej. Po kilku godzinach długich rozmów, nareszcie wybrano laureatów drugiego Przeglądu Fotografii Reportażowej Regionu Kujawsko-Pomorskiego. Spośród 438 zdjęć nagrodzono autorów w pięciu kategoriach. Szczęśliwców poznamy 28 października.

W skład jury weszli:

Renata Dąbrowska – absolwentka PWSTiF w Łodzi. Wielokrotna laureatka polskich konkursów fotografii prasowej: Grand Press Photo, BZ WBK Press Foto oraz Gdańsk Press Photo. Od 2005 współpracująca z trójmiejskim oddziałem „Gazety Wyborczej”. Inne publikacje: „Duży Format”, „Wysokie Obcasy”, „Newsweek Polska”, „Polityka”, „Wprost”, „Tygodnik Powszechny”, „Gazeta Polska”, „Press”. Na swoim koncie ma też wiele wystaw fotograficznych, indywidualnych i zbiorowych. W 2012 wydała album z fotografiami „Ja, Renata Dąbrowska – 100 Portretów”.

Mariusz Forecki – absolwent Instytutu Kreatywnej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Zajmuje się fotografią społeczną, dokumentuje zmiany zachodzące w Polsce od 1990. Zrealizował wiele projektów fotograficznych, m.in. „Nowe religie w Polsce – wyznawcy Kryszny”, „Nowy, wspaniały świat”, „Barwy władzy”, „Poza Rajem”, „Okruchy Dnia”, „BlueBox”. Często fotografował na terenach byłego ZSRR (Armenia, Białoruś, Czeczenia, Dagestan, Litwa, Ukraina). Za swoje zdjęcia otrzymał wiele nagród m.in. kilkakrotnie w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej oraz w konkursie tygodnika „Newsweek” na najlepszy reportaż. Jest także laureatem Medalu Młodej Sztuki, wyróżnienia ZPAF za całokształt twórczości (2004) oraz Nagrody Artystycznej Miasta Poznania (2010). Fotografuje dla najważniejszych polskich czasopism. Pracuje dla agencji fotograficznej TAMTAM. Jest współwydawcą (z Grzegorzem Dembińskim, Andrzejem Marczukiem i Wojtkiem Sienkiewiczem) internetowego magazynu fotografii dokumentalnej www.5klatek.pl.

Tytus Żmijewski – absolwent bydgoskiej WSP. Uprawia fotografię prasową, reklamową i pejzażową. Pracował jako fotoreporter w wielu bydgoskich gazetach. Od 1979 współpracuje z Galerią Autorską Jana Kaji i Jacka Solińskiego. Jest autorem kilku wystaw indywidualnych. Uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych. W swoim dorobku ma szereg nagród.

Konkurs realizowany w ramach projektu Fundacji „Gaudeamus” dofinansowanego ze środków Miasta Bydgoszczy i objęty Patronatem Honorowym przez Prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego.